Wille Medica – Centrum Rehabilitacji

Zespół cieśni nadgarstka

Pojawiające się nagle mrowienie oraz drętwienie dłoni wyrywa Cię z wiru pracy przy komputerze? 

A jedynym sposobem, aby pozbyć się tego uciążliwego mrowienia jest opuszczenie dłoni w dół i potrząsanie nimi?

Są to pierwsze objawy alarmowe ze strony twoich nadgarstków, których nie powinieneś lekceważyć!

Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) dotyka coraz większej ilości osób. Nie dotyczy ona tylko osób pracujących długie godziny przy komputerze. Także pracownicy fizyczni oraz wszystkie osoby, które wykonują powtarzające się ruchy nadgarstka są narażeni na wystąpienie ZCN. Liczne badania pokazują, że częstość występowania ZCN jest zdecydowanie większa u kobiet, niż u mężczyzn.

Czym tak naprawdę jest zespół cieśni nadgarstka? Jest to neuropatia nerwu pośrodkowego, do którego dochodzi w kanale nadgarstka. Ucisk i podrażnienie wspomnianego nerwu pośrodkowego wywołuje objawy takie jak:

  • drętwienie i mrowienie kciuka, palca wskazującego, środkowego i połowy serdecznego;
  • osłabienie siły mięśniowej;
  • zaburzenia czucia.

Pacjenci mają problem z wykonywaniem precyzyjnych ruchów dłonią. Na skutek osłabienia siły mięśniowej może dochodzić do wypadania przedmiotów z dłoni. Często objawy nasilają się w nocy, gdy kończyna górna jest uniesiona. Powoduje to wybudzanie się oraz potrzebę opuszczenia dłoni. Może również pojawić się uczucie sztywności i opuchnięcia palców, bez widocznej opuchlizny.

Możliwości leczenia zespołu cieśni nadgarstka są tak naprawdę dwie. Leczenie zachowawcze lub operacyjne. Gdy stopień zaawansowania choroby nie jest duży, a objawy nie są bardzo nasilone, najczęściej wybiera się tą pierwszą możliwość. Odpoczynek i odpowiednio prowadzona rehabilitacja jest w stanie zmniejszyć oraz wyeliminować powstałe dolegliwości. Jednakże brak oczekiwanych efektów leczenia zachowawczego jest wskazaniem do zabiegu operacyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *