Wille Medica – Centrum Rehabilitacji

Ostroga piętowa

Tempo życia w dzisiejszych czasach znacznie się zwiększyło. W ciągu dnia jesteśmy w ciągłym pędzie, a tym samym znacząco obciążamy nasz organizm. Najbardziej narażone na przeciążenia
i wstrząsy są nasze stopy. Są one świetnie przystosowane do amortyzacji i przenoszenia obciążeń, które występują w codziennym funkcjonowaniu. Jednakże przy zbyt intensywnym eksploatowaniu, nasze stopy dają o sobie znać. Najczęściej objawia się to bólem w obrębie pięty, który znacząco utrudnia nam chodzenie.

Ostroga piętowa jest naroślą kostną, której istnienie możemy potwierdzić badaniem RTG. Narośl o charakterystycznym kształcie może wystąpić w dwóch miejscach w obrębie stopy. Ta zlokalizowana
w obrębie guza piętowego w jego grzbietowej części i rozszerzająca się w kierunku ścięgna Achillesa określana jest jako ostroga piętowa górna. Natomiast narośl na podeszwowej stronie kości piętowej jest nazywana ostrogą piętową dolną. To właśnie ona znacznie częściej daje większe dolegliwości bólowe.

Jednak jak dochodzi do powstawania ostrogi piętowej? W obrębie stopy znajdują się liczne mięśnie oraz powięź podeszwowa. To dzięki nim, nasze stopy są tak dobrze przystosowane do przenoszenia obciążeń powstających w trakcie chodu. Mikrouszkodzenia powięzi podeszwowej wywołane powtarzającymi się urazami powodują, że nasz organizm zaczyna się bronić i podejmuje próbę odbudowy oraz wzmocnienia uszkodzonego miejsca.  Powstający stan zapalny prowadzi do wytworzenia nadbudowy kostnej.

Czynnikami predysponującymi do powstania zapalenia powięzi podeszwowej są:

  • Otyłość
  • Płaskostopie
  • Buty na wysokim obcasie
  • Zwiększone napięcie mięśni: brzuchatego łydki, czy kulszowo-goleniowych
  • Nadmierne obciążanie kości piętowej
  • Nieodpowiednie obuwie

Nadmierny, powtarzający się nacisk na kość piętową powoduje zmianę napięcia tkanek miękkich, znajdujących się w jej obszarze. Prowadzi to do zaburzenia cyrkulacji krwi oraz płynów tkankowych. Jaka jest reakcja naszego organizmu na tą sytuację? Obrona i swego rodzaju adaptacja do występującej sytuacji. Wytworzenie ostrogi piętowej powoduje zwiększenie płaszczyzny podparcia, a tym samym zmniejszenie kompresji na tkanki w obszarze pięty.

Zapamiętajmy jednak pewne dwie ważne kwestie.

  • Pierwsza - sama ostroga piętowa nie boli! Ból związany jest z powstałym uszkodzeniem tkanek miękkich, znajdujących się w jej obszarze. Możesz mieć ostrogę piętową, a nie odczuwać żadnych dolegliwości bólowych.
  • Druga – pojawienie się bólu w obrębie pięty nie zawsze oznacza, że jest to ostroga piętowa! Istnieje wiele innych przyczyn mogących wywoływać dolegliwości bólowe we wspomnianym obszarze stopy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *